„Wielkanocne tradycje”- w każdej grupie wiekowej, odbyły się kreatywne warsztaty poświęcone tradycjom Świąt Wielkanocnych. Dzieci wspólnie z rodzicami, aktywnie w nich uczestniczyły, wykonując różnymi technikami plastycznymi pisanki.
Grupa I
Grupa II
Grupa III
Grupa IV
Grupa V
Zwyczaje wielkanocne- ciekawostki
Palma wielkanocna
Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już tydzień przed Wielką Niedzielą. Tak samo jak dawniej, obchodzimy Niedzielę Palmową – zwaną kiedyś wierzbną lub kwietną. Dzisiaj nie trudnimy się raczej robieniem własnej kolorowej palemki, ale decydujemy się na kupno już gotowej i taką właśnie zanosimy do kościołów. Dawniej robiono palemki samodzielnie – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, suszonych ziół, piórek i kwiatów. Poświęconej palemce przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinie szczęście. Wykonany z niej krzyżyk wtykano w pierwszą zaoraną skibę, by chroniła przed gradobiciem, gałązki wkładano także pod próg, by strzegły domowników przed chorobami, a te zatknięte pod strzechą chroniły dom przed piorunami. A wierzbowe kotki z palemki… połykano! Miało to ustrzec od bólu gardła i zapewnić zdrowie. Taka palemką delikatnie bijano nie tylko domowników, ale również zwierzęta i dobytek, by przekazać w ten sposób magiczne siły.
Święcenie pokarmów
Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały zostać spożyte w czasie wielkanocnego śniadania!
Zwyczaj święcenia pokarmów zachował się do dzisiaj – zanosimy je do kościołów w niewielkich koszyczkach.
Znaczenie symboliki
Jajko- symbol życia- narodzenia
Chleb – symbolizuje dostatek
Sól- symbol gościnności- kiedyś wierzono, ze odstrasza zło
Kiełbasa, szynka-symbol obfitości
Chrzan- symbol zdrowia
Babka –symbol naszych umiejętności
Masło- oznaka dobrobytu (wkładanych do koszyczka w niektórych regionach)
Ser- symbol przyjaźni człowieka z przyrodą (wkładanych do koszyczka w niektórych regionach)
palma-by uchroniła nas od nieszczęść i chorób
Baranek – zwycięstwo, niewinność, wolność,
Jajka – nowe życie,
„Pisanki”
Kiedyś uważano, że pisanki miały magiczną moc-dlatego dotykano nimi grzbietów zwierząt- bydła, żeby były zdrowe. Toczono je po polach, żeby zapewnić urodzaj. Obdarowanie pisanką , zapewniało pomyślność, także w sprawach sercowych. Pisanki pełniły rolę wykupu w obrzędach wielkanocnych- lanym poniedziałku, chodzeniu z kurkiem. Dzieci bawiły się pisankami w taczankę– turlały po stole pisankę, zderzając je ze sobą. Wygrywała ta osoba, której pisanka się nie stłukła.
Wybijanka– dwoje dzieci się stukało jajkiem –czubkiem wygrywało to dziecko, którego jajko się nie stłukło.
Do dzisiaj w niektórych domach bawimy się w tak zwaną „walatkę”, która polega na stukaniu się czubkami jajek lub toczeniu pisanek po stole, tak by się zderzyły. Wygrywa ten, którego jajko rozbiło pisankę przeciwnika.
Pisanka-pisanie wzorów gorącym woskiem, barwienie. Zdejmowane wosku i ponowne nakładanie wosku i barwienie w innym kolorze metoda batikowa
Kraszanki- – Kraszanki – występują w północnej części Polski, zwane malowankami i byczkami. Nazwa pochodzi od słówka „krasić”, czyli „barwić”, bo kraszanki to jajka gotowane w barwnym wywarze – dawniej uzyskiwanym tylko z naturalnych składników, takich jak łupiny cebuli, kora dębu, łupiny włoskiego orzecha, sok z buraka czy pędy młodego żyta. Często wydrapuje się na nich przeróżne wzory.- drapanki
Nalepianki – popularne w Krakowskiem i Łowickiem, to jaja zdobione kolorowymi wycinankami z papieru.
Oklejanki – spotykane w części mazowieckiej, to wydmuszki oklejone rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, co tworzy piękne ornamenty
Współcześnie do barwienia jajek , można wykorzystać kurkumę, kawę.
Zwyczaje wielkanocne – palma wielkanocna
Święcenie pokarmów
Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały zostać spożyte w czasie wielkanocnego śniadania!
Zwyczaj święcenia pokarmów zachował się do dzisiaj – zanosimy je do kościołów w niewielkich koszyczkach.
Śmigusem zwano symboliczne smaganie witkami wierzbowymi po nogach i oblewanie zimną wodą, co miało związek z wiosennych oczyszczeniem. Dyngus z kolei polegał na wykupieniu się od oblewania wodą. Gdy panna nie chciała być ani smagana gałązkami, ani oblewana, mogła wykupić się przez podarek tradycyjnej pisanki lub innego przysmaku ze świątecznego stołu.