Międzynarodowy Dzień Pizzy

„Międzynarodowy Dzień Pizzy”- dzieci z grupy II robiły pizzę. Efekty doskonałe, pizza przez dzieci wykonana bardzo dobrze wszystkim smakowała!!! Brawo!!!

Ciekawostki:

Ponoć pierwsza współczesna pizza powstała w 1889, kiedy Neapol odwiedziła Małgorzata Sabaudzka, królowa Włoch w latach 1878-1900. Niejaki Raffaele Esposito przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były:

  • pomidory (czerwień)
  • Ser Mozzarella (Biel)
  • Bazylia (Zieleń)

Składniki te reprezentowały narodowe barwy Włoch. Esposito nazwał ją Margherita na cześć królowej. Do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy.

Rzymska, sycylijska czy neapolitańska?

Jeżeli już jesteśmy w słonecznej Italii, skąd pochodzi pizza, warto wspomnieć, że rozróżnia się tam trzy najważniejsze rodzaje pizzy, zawdzięczające swój smak regionalnym składnikom i tradycjom kulinarnym.

  • Na podium znajduje się pizza napoletana (pizza neapolitańska) wywodząca się ze słonecznego Neapolu. I tu nie ma zmiłuj. Oryginalna ma w sobie pomidory San Marzano, tradycyjnie uprawiane w wulkanicznej glebie u podnóża Wezuwiusza oraz oryginalną mozzarella z mleka bawolic. Jej cechą charakterystyczną jest mocno zarumienione ciasto o chrupiących brzegach. Pizza tego typu powinna być wypiekana jedynie w opalanych drewnem piecach.
  • Inną odmianą regionalną jest sfincione, czyli pizza sycylijska. Ma gruby spód oraz ser ukryty pod sosem. Jest ona przygotowana w prostokątnej blaszce.
  • Nie można pominąć również wywodzącej się ze stolicy pizzy rzymskiej, którą najczęściej mamy na myśli wspominając o tym włoskim rarytasie. Cienkie, średnio wypieczone ciasto oraz szereg ulubionych składników to najbardziej kultowe oblicze pizzy, rozpropagowane na całym świecie.

Pizza hawajska z ananasem wzbudza kontrowersje na całym świecie. Jej historia jest dość krótka. Powstała w 1962. Za jej twórcę uważa się greckiego emigranta Sama Panopoulosa, który osiedlił się w stanie Ontario w Kanadzie i prowadził tam restaurację. Oprócz burgerów, frytek czy hot dogów serwował również dania amerykańskie, mocno inspirowane kuchnią chińską, w której łączenie słonych i słodkich smaków jest bardzo popularne.

Pizza z ananasem wzbudza kontrowersje… Fot. Freepik.com© Dostarczane przez Dziennik Polski

To właśnie Panopoulos dodał ananasa do pizzy z sosem pomidorowym, szynką i serem. Placek zyskał ogromną popularność i rzeszę zwolenników. Nie wszystkim jednak przypadł do gustu – wielu konserwatystów uznało ją za nietrafiony żart i kpinę z włoskiej tradycji.

Do dziś wielu Włochom pizza hawajska kojarzy się raczej z kulinarną profanacją.

Źródło, Dziennik Polski

Skip to content