Dzień Dinozaura

„Dzień Dinozaura”- dzieci obchodziły święto nietypowe, poznały dinozaury-przodków dzisiejszych zwierząt. Rozwiały swoje zainteresowania, słuchając ciekawostek, oglądając filmy edukacyjne. Przedszkolaki kształciły ekspresje twórczą wykonując dinozaury stosując różnorodną technikę plastyczną.

Ciekawostki: Kalibi.pl

Nazwa dinozaur pochodzi od greckich słów „deinos” (co znaczy „straszny”, „potężny”) oraz „sauros” („jaszczurka”). Wymyślił ją naukowiec Richard Owen w 1842 roku, jednak jego celem nie było podkreślenie wzbudzających strach cech jak pazury czy zęby, ale pokazanie majestatu i rozmiarów tych stworzeń.

Naukowcy od lat zajmują się poszukiwaniem skamieniałości dinozaurów oraz zbieraniem informacji o nich, ale wciąż mają one przed nami wiele tajemnic. A to sprawia, że fascynacja nimi nie ustaje. W skrócie, dinozaury to przodkowie pospolitych jaszczurek, krokodyli, żółwi czy węży, które żyły miliony lat temu, w erze mezozoicznej. Wśród nich znajdowały się zarówno olbrzymie, powolne stworzenia, jak i te malutkie, o niesamowitej zwinności. Na przykład diplodok był trzy razy wyższy i dziesięć razy dłuższy od największego obecnie zwierzęcia lądowego, czyli słonia. Z kolei kompsognat miał gabaryty niewiele większe od kury. Część z dinozaurów była roślinożerna, o pokojowym nastawieniu, ale i nie brakowało groźnych drapieżników, jak choćby tyranozaur. Dinozaury żyły na wszystkich kontynentach, ale wyłącznie na lądzie, niektóre jednak potrafiły pływać.

Najbardziej prawdopodobną teorią odnośnie wyginięcia dinozaurów była zmiana temperatury Ziemi. Około 46 milionów lat temu olbrzymi meteoryt uderzył w planetę, tworząc chmurę pyłu odcinającą światło słoneczne i powodującą kwaśne deszcze, które niszczyły roślinność. Zimnokrwiste stworzenia nie wytrzymały tej drastycznej zmiany temperatury oraz braku pożywienia, dlatego wyginęły. Era dinozaurów trwała około 165 milionów lat, jedynymi, które przetrwały są ptaki.

Skip to content