„Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”- dzieci z grupy V uczestniczyły w czytaniu utworu J. Tuwima pt. „Rzepka”- w ramach obchodów XX III Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom- promującego czytanie dzieciom oraz czytelnictwo. Hasło „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!” nawiązuje do tytułu Grand Prix VI Konkursu im. Astrid Lindgren – „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie”. Rodziców zachęcamy do czytania dzieciom przynajmniej 20 minut dziennie.
Warto przeczytać:
Misją naszej Fundacji jest wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży. Cel ten można osiągnąć oraz wzmocnić poprzez praktykę codziennego czytania dzieciom.
Jest to sposób nie tylko skuteczny, ale też tani i przyjazny dziecku. Dlatego w czerwcu 2001 r. rozpoczęliśmy kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”, która stała się najbardziej znanym i cenionym działaniem Fundacji.
Kampania czytania z hasłem „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!” jest adresowana do rodziców, opiekunów, wychowawców i edukatorów. Codzienne czytanie dziecku przez dorosłego przynosi ogromne korzyści, m.in.:
-
buduje więź z dzieckiem będącą fundamentem jego zdrowia emocjonalnego,
-
doskonali język i ułatwia rozumienie świata,
-
rozwija zasoby wewnętrzne dziecka, w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną,
-
poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i w życiu.
W ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” Fundacja:
-
zachęciła tysiące wolontariuszy, liderów kampanii, do promowania czytania dzieciom,
-
przeprowadziła 18 Ogólnopolskich Tygodni Czytania Dzieciom z udziałem milionów dzieci,
-
zainicjowała programy: „Czytające szkoły” oraz „Czytające przedszkola”, do których przystąpiły tysiące placówek; „Rodzinne czytanie” i powstawanie Klubów Czytających Rodzin; „Wychowanie przez czytanie”, w którym wzięło udział już kilkaset szkół podstawowych,
-
przeprowadziła setki wykładów i warsztatów nt. korzyści z czytania, w tym kursy online,
-
prowadzi szkolenia dla matek odbywających karę więzienia ze swymi dziećmi do lat 3,
-
zrealizowała program „Cała Polonia czyta dzieciom”,
-
zainspirowała i wsparła rozwój kampanii czytania w Czechach, na Słowacji, Litwie, Ukrainie.
Z kampanią czytania wiąże się wiele innych działań i projektów Fundacji, m.in.:
-
organizowany co 3 lata Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży,
-
wydanie poradnika „Wychowanie przez czytanie”,
-
wydanie „Pierwszej Książki Mojego Dziecka” do czytania od urodzenia,
wydanie we współpracy z tygodnikiem „Polityka” dwóch kolekcji pereł literackich dla dzieci i młodzieży pt. „Cała Polska czyta dzieciom”, -
stworzenie książek na temat wartości moralnych, emocji i mechanizmów psychologicznych pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” tom I i II.
Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” otrzymała wiele nagród i wpisała się trwale w świadomość społeczeństwa, budując zarazem nawyki czytelnicze w wielu rodzinach i placówkach edukacyjno-wychowawczych.
Kampania CPCD zainspirowała też wiele innych organizacji i instytucji w całym kraju do podjęcia programów i działań proczytelniczych, potwierdzając, że wybrany przez naszą Fundację kierunek działań stawiających na czytanie dzieciom i rozwój czytelnictwa jest skuteczny i dobrze służy budowaniu wykształconego i etycznego społeczeństwa.