„Europejski Dzień Języków obcych – 2024: Języki dla pokoju” – przedszkolaki miały okazje poznać etymologię święta nietypowego. Oglądały edukacyjny film nt. „Kazio i Europa”. Językiem przewodnim dzisiejszego spotkania był język angielski. Przedszkolaki kształciły świadomość konieczności nauki języków obcych , w celu niwelowania barier komunikacyjnych. W tym roku tematem przewodnim jest “Languages for Peace”, co ma na celu promowanie języków jako narzędzi do budowania pokoju i wzajemnego zrozumienia.
Język obcy teraz – ważna sprawa autor nieznany
angielski, niemiecki – to podstawa
By z sąsiadem się dogadać,
trzeba mową jego władać.
Chcesz pojechać za granicę
zwiedzać państwa, ich stolice
Poznać Londyn, Paryż, Rzym
lub w wakacje odkryć Rzym?
Wyrażenia i wymowa
Gramatyka, nowe słowa.
Nie trać czasu ucz się pilnie,
wykorzystaj czas swój zwinnie.
Bo kto język obcy dobrze zna,
ten Europę w garści ma.
Jaki morał jest z wierszyka?
Warto uczyć się języka. A jakiego?
Oczywiście angielskiego.
Ciekawostki
Polecamy książki z cyklu „Czytaj ze mną!”- których bohaterką jest dziewczynka Lara wyruszająca w językowe podróże. https://www.bing.com/ck/a?!&&p=a1c5f708eba628aaJmltdHM9MTcyNzU2ODAwMCZpZ3VpZD0xMDk5NDk2YS00M2ZmLTY4NzUtMjhiZi01YzYzNDJlZDY5N2UmaW5zaWQ9NTIxMg&ptn=3&ver=2&hsh=3&fclid=1099496a-43ff-6875-28bf-5c6342ed697e&psq=https%3a%2f%2fedl.ecml.at%2fMATERIALS&u=a1aHR0cHM6Ly9lZGwuZWNtbC5hdC9Eb3dubG9hZHNhbmRtYXRlcmlhbHMvTWF0ZXJpYWxzL3RhYmlkLzE3NjkvbGFuZ3VhZ2UvcGwtUEwvRGVmYXVsdC5hc3B4&ntb=1
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
W ramach obchodów do 700 milionów Europejczyków z 46 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich przedstawicieli, kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.
Instytuty kultury i ambasady 13 krajów europejskich – członkowie sieci EUNIC – Narodowych Instytutów Kultury UE w Atenach, we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Atenach, Grecją Fundacją Stypendiów Państwowych (IKY), Ateńską Siecią Kultury oraz z Siecią na Rzecz Praw Dziecka oferują młodszym i starszym ateńczykom możliwość podróżowania za pomocą języka jako środka transportu, z jednego kraju europejskiego do drugiego i poznania ekscytującego świata języków i dialektów. Program wydarzenia skierowany jest dla całej rodziny. W ramach obchodów organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak konkursy, warsztaty językowe, konferencje i imprezy kulturalne.
W tym roku tematem przewodnim jest “Languages for Peace”, co ma na celu promowanie języków jako narzędzi do budowania pokoju i wzajemnego zrozumienia.
Organizatorzy:
British Council, Goethe-Institut Athen, Ambasada Austrii w Atenach, ÖSD-Institut Griechenland, Ambasada Szwecji, Instytut Szwedzki w Atenach, Stowarzyszenie Języka Szwedzkiego, Ambasada RP w Atenach, Ambasada Republiki Czeskiej w Atenach, Czech Center Athens, Stowarzyszenie Czeskie w Grecji, Ambasada Norwegii w Grecji, Włoski Instytut Edukacyjny w Atenach – Biuro Edukacyjne Ambasady Włoch w Atenach, House of Cyprus, Wiceminister Turystyki Cypru, Instytut Cervantesa, Ambasada Gruzji, Hellenic Cultural Foundation, Reprezentacja Komisji Europejskiej w Grecji – Dyrekcja Generalna ds. Tłumaczeń Komisji Europejskiej, Instytut Fiński w Atenach, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Grecji, Państwowa Fundacja Stypendialna, Sieć na rzecz Praw Dziecka.
gov.pl