„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”- przedszkolaki z całego przedszkola oglądały film edukacyjny nt. uchwalenia praw dziecka. W tym roku przypada 35 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzieci dowiedziały się o etymologii uchwalenia praw oraz wzbogaciły swoje wiadomości nt. swoich obowiązków.
Warto przeczytać.
WARSZAWA, Polska, 20 listopada 2024 roku — Od 35 lat Konwencja o prawach dziecka wyznacza kierunki realizacji, ochrony i poszanowania praw najmłodszych oraz jest fundamentem działania Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Dziś przyszłość dzieci stoi przed szeregiem wyzwań, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania w celu ochrony ich praw w zmieniającym się świecie.
Dokładnie 35 lat temu, 20 listopada 1989 roku, z inicjatywy Polski, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących praw człowieka – Konwencję o prawach dziecka. Przyszłość dzieci jest bowiem zagrożona, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania w celu ochrony ich praw w zmieniającym się świecie. To główny wniosek z właśnie opublikowanego raportu UNICEF The State of the World’s Children 2024. Wybiegając w przyszłość, do roku 2050, wskazuje na potencjalny wpływ na dzieci trzech megatrendów– zmian demograficznych, kryzysu klimatycznego i środowiskowego oraz rozwoju nowych technologii. Według dokumentu szczególnym zagrożeniem dla zdrowia i rozwoju najmłodszych w przyszłości będzie stanowić ekspozycja na zagrożenia klimatyczne oraz kurczące się zasoby.
Zbliżając się do 2050 r. stoimy przed wyborem. Możemy kontynuować podążanie dotychczasową ścieżką, ryzykując przyszłość, w której miliony dzieci pozostaną w tyle, ich potencjał nie zostanie wykorzystany, a prawa nie będą przestrzegane. Możemy też obrać inny kurs, w którym każde dziecko będzie się rozwijać i kształtować otaczający je świat. Raport UNICEF, uznając Konwencję o prawach dziecka za kluczowy element w stawianiu czoła wyzwaniom, nie tylko wzywa do działania już teraz, ale też do myślenia w szerszej perspektywie oraz lepszego identyfikowania wyzwań i możliwości, aby zapewnić lepszą przyszłość dla każdego dziecka.